Горностаївський районний краєзнавчий музей    

Горностаївський районний краєзнавчий музей розпочав свою діяльність  1977 року на громадських засадах, за ініціативи місцевої краєзнавиці Лавриненко Марії Іванівни. Основним напрямком його роботи є збирання, вивчення та всебічне використання музейних експонатів. Сьогодні районний краєзнавчий музей є осередком історичних та культурних надбань нашого краю. Рідкісною знахідкою,  що зберігається  в музеї є бивень та щелепа із зубами мамонта.

Цікавими та унікальними є археологічна, палентологічна і геологічна колекції, увагу відвідувачів привертають експонати знарядь праці перших поселенців горностаївського краю. Знайдені у 2014 році учнями Горностаївської ЗОШ №2 Ставицьким Антоном та Солохою Антоном два глечики трипільського керамічного посуду вирізняються своєю витонченістю та розписом. Такі цінні експонати знайдені на Широкій балці Горностаївського району, де раніше була Кам'янська переправа — шлях до  Кам'янської Січі.  Трипільська культура — археологічна культура епохи енеоліту, датується IV-ІІІ тисячоліттям до н.е. Спіральний орнамент нанесений чорною фарбою на сизувато-червонувату ангобу, доповнений геометричним візерунком. Саме кераміка є однією з найколоритніших сторінок трипільської культури. Назва “Трипілля” умовна, так зветься містечко поблизу Києва, де 1897 року київський археолог Вікентій Хвойка виявив перші сліди цієї культури.

Поблизу заготзерна на березі Каховського водосховища учнями Горностаївської ЗОШ №2 Павлом Маланчуком та Миколою Германенком 2009 року були знайдені конкреції — мінеральні вапнякові утворення кулястої форми. Даний вид зустрічається досить рідко в осадових породах. Центрами конкрецій можуть бути зерна мінералів, уламки порід, мушлі, зуби  і кістки риб, залишки рослин.    

Одним з цінних експонатів музею є метеорит подарований до музею Василем Івановичем Мальцевим, який мешкав по вул. Піщана, 12. З його розповіді стало відомо, що ранньої весни 1956 року, він їхав на конях, віз бригаду жінок із польового стану і, на межовій лісопосадці між селами Горностаївка — Каїри, всі почули дивний звук, неначе летів снаряд. Жінки закричали: “Чи війна знову?”  На незорану частину лісосмуги щось зі свистом упало. Тоді удвох із товаришем ледь стримали коней. Цікавість взяла верх, взявши лопату почали оглядати чорний камінь. Згодом забрали його до колгоспу, де у кузні його били, але відбили тільки невеликий шматок. Всі дуже дивувалися , що не розбився, адже головним бажанням було розібрати його на сувеніри. З того часу метеорит зберігався у господаря, а 2012 року став експонатом краєзнавчого музею.

Подіям Другої світової війни приурочені  виставки “На Нікопольському плацдармі”, “Наші земляки-підпільники”. Цінним надбанням музею є картина місцевого художника Андрія Червенкова  “Сопка Адамяна”, яка змальовує історичні події жорстоких боїв за визволення горностаївщини взимку 1942-1943 років.  Кількість загиблих військовослужбовців, за підрахунками істориків,  за 98 днів склала понад 5 тисяч, їх тіла захоронені неподалік, на території колишнього села Соломки. Тож, протягом тривалого часу очільниця музею Олена Ташкінова проводить й пошукову роботу, допомагаючи віднайти   місця захоронення загиблих у Другій світовій війні їх нащадкам.

Актуальним та відвідуваним краєзнавчий музей району є завдяки новоствореній доброчинцями та волонтерами виставки, яку Олена Ташкінова присвятила героїзму учасників антитерористичної операції. До колекції експонатів ввійшли речі кіборгів Донецького аеропорту, фотоматеріали та життєписи тих, хто захищав територіальну цілісність України.     

Завдячуючи небайдужості Олени Ташкінової в музейній кімнаті постійно оновлюються різноманітні тематичні виставки:  вражає  своїм зібранням колекція військової форми різних періодів, найдавніші музичні прилади, платівки та радіоприймачі представлені політехнічною виставкою. Робота зі збору нових музейних експонатів триває.


Адреса музею:
смт Горностаївка
вул. Торгова, 1
районний Будинок культури, 2 поверх
м. т. 050 5504027 (Олена)