Ліквідація символів комуністичного тоталітарного режиму

В районі завершено виконання норм Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Задля цього керівництвом районної державної адміністрації, виконавчих комітетів селищної, сільських рад проведена певна організаційна робота та затверджені рішення про здійснення в установленому порядку демонтажу пам’ятників

Детальніше


Провести конкурс на кращу ескіз-ідею пам'ятного знаку, який буде встановлений на місці демонтованого пам’ятника В. Леніну — рішення робочої групи по вивченню та дослідженню історичної і культурної доцільності, встановленню пам’ятників, монументів, пам’ятних знаків Горностаївської селищної ради. Засідання робочої групи відбулося нещодавно, під час його проведення було обговорено та погоджено основні пункти положення про конкурс. У своєму рішенні виконавчий комітет селищної ради визначив також, що робоча група в подальшому виконуватиме обов'язки конкурсної комісії.

Відповідно до положення про проведення конкурсу визначено порядок на кращу ескіз-ідею пам'ятного знаку від профспілкових, трудових колективів, громадських організацій та громадян. Метою проведення конкурсу є залучення громадської ініціативи до створення пам'ятного знаку

Для участі у конкурсі допускаються проекти пам'ятних знаків, розроблені та подані організаціями чи фізичними особами, що пройшли реєстрацію комісією для участі в конкурсі в установленому порядку. Основними принципами проведення конкурсу є відкритість процедур організації та проведення конкурсу, суспільно-корисний характер ескіз-ідей, що подаються на конкурс, поінформованість громади про конкурс.

За задумом організаторів конкурсу розроблена ескіз-ідея повинна відповідати визначеним конкурсом пріоритетам, бути деполітизованою, символізувати державність та район, містити конкретний, соціально - значимий ефект від реалізації проекту з мінімальними затратами, по можливості містити пропозиції щодо залучення ресурсів для реалізації ескіз-ідеї.

Ескіз-ідеї розглядаються у порядку їх реєстрації. Конкурс проводиться з 22 квітня по 22 травня 2016 року. Переможець конкурсу отримує відзнаку селищного голови .

Рішення виконавчого комітету Горностаївської селищної ради від 20 квітня 2016 року № 40 “Про проведення конкурсу на кращу ескіз-ідею пам’ятного знаку”


При зміні назв населених пунктів, районів та областей, але коли
не змінюється фактичне місце ведення діяльності чи розташування
офісу, переоформлювати дозвільні документи не потрібно

Інформаціяпро нові назви населених пунктів, вулиць та провулків Горностаївського району, які перейменовані на виконання Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.При зміні назв населених пунктів, районів та областей, але коли не змінюється фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, переоформлювати дозвільні документи не потрібно, про цеповідомляється на офіційному сайті Кабінету Міністрів України.

Коли змінюється назва населених пунктів, районів та областей, але не змінюється фактичне місцеведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичноїособи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку, переоформлювати документидозвільного характеру не потрібно.

Нагадаємо, Верховна Рада України 9 квітня 2015 року прийняла Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який набрав чинності 21травня2015, та яким доручено відповідним органам у шестимісячний строк провести громадські слухання й подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо перейменування населених пунктів, районів та областей, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Верховна Рада України має до 21 лютого 2016 року перейменувати населені пункти з урахуванням пропозицій, поданих місцевими адміністраціями й органами місцевого самоврядування, а також на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Водночас, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі — Закон про дозвільну систему), виключно законами, які регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру встановлюється вичерпний перелікпідстав для переоформлення документа дозвільного характеру.

У частині восьмій статті 41 цього Закону йдеться, що підставою для переоформлення документа дозвільного характеру є зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання. Але статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Отже, переоформлювати документи дозвільногохарактеру не потрібно.


Колегії районної державної адміністрації
Довідка

27.01.2016

Про стан виконання на території району
вимог Закону України “Про засудження
комуністичного та націонал-соціалістичного
(нацистського) тоталітарного режимів
в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”

21 трав­ня 2015 ро­ку в Ук­раї­ні на­брав чин­но­сті Закон України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Відповідно до завдань, визначених законом було передбачено здійснити в установленому порядку: демонтаж пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених особам тоталітарного режиму; перейменування скверів, бульварів, вулиць, провулків, інших об’єктів топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об’єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму; проведення громадських слухань та внесення на розгляд Верховної Ради України пропозицій щодо перейменування населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

На час вступу в дію Закону України відповідно до матеріалів Українського інституту національної пам'яті та планів органів місцевого самоврядування на території Горностаївського району перейменування потребували: 38 вулиць, 1 провулок, а також назва села Червоноармійське Маринської сільської ради. У 7-ми населених пунктах району були розміщені пам'ятники та пам'ятні знаки особам тоталітарного комуністичного режиму, які потребували демонтажу.

Протягом терміну дії Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” переважна більшість виконавчих комітетів місцевих рад району забезпечила виконання вимог закону.

За повідомленням голови виконавчого комітету Маринської сільської ради за результатами громадського обговорення громади внесено пропозиції до Українського інституту національної пам'яті щодо перейменування села Червоноармійське на Вільне, відповідні документи передані та знаходяться на розгляді Верховної Ради України.

Рішення про перейменування вулиць, провулків та інших об'єктів топономіки у населених пунктах району прийнято 10 виконавчими комітетами, загалом було перейменовано 31 назву вулиць та 1 провулок.

За повідомленням Горностаївської селищної ради 27 січня цього року закінчується термін громадського обговорення 6-ти нових назв вулиць, за його результатами 28 січня буде прийнято відповідне розпорядження голови виконавчого комітету.

Рішення щодо перейменування назви вулиці не прийнято Червоноблагодатненською сільською радою.

Протягом терміну дії закону демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків особам тоталітарного комуністичного режиму здійснено у Горностаївській, Великоблаговіщенській, Козаче-Лагерській, Ольгинській та Червонополянській сільських радах. Залишаються не демонтованими пам'ятники В. Леніну у селах Заводівка та Червоноблагодатне. Слід зазначити, що закон передбачає чіткі механізми в разі невиконання завдань з боку окремих місцевих рад. Якщо протягом 6 місяців місцева рада не виконала вимог закону і не демонтувала комуністичні монументи, обов’язок прийняти таке рішення покладається персонально на сільського, селищного, міського голову з тримісячним терміном, тобто до 20 лютого 2016 року. В разі невиконання, право демонтувати символи комунізму передається голові обласної державної адміністрації.

Враховуючи те, що переважна більшість завдань, визначених Законом України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” по перейменуванню вулиць, провулків виконавчими комітетами місцевих рад району виконано та з метою впорядкування механізму перейменування назв вулиць та провулків районна державна адміністрація рекомендує головам виконавчих комітетів звернутись до Херсонської філії ДП ”Національні інформаційні системи“, надавши копії відповідних рішень для внесення змін до словника вулиць Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Детальна інформація щодо форми звернення надана в листі до голів виконавчих комітетів місцевих рад від 20.01.2016 року. Звертаємо увагу на необхідність ідентичності назв вулиць у листі та у рішенні сесії про перейменування, копії рішень сесії мають бути завірені в установленому законом порядку.

Враховуючи інформацію про стан виконання на території району вимог Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” районна державна адміністрація рекомендує головам виконавчих комітетів Заводівської та Червоноблагодатненської сільських рад прийняти рішення про демонтаж пам'ятників особам комуністичного тоталітарного режиму, відповідні роботи провести до 20 лютого цього року. Голові виконавчого комітету Червоноблагодатненської сільської ради також прийняти рішення про перейменування назви вулиці Фрунзе в селі Красне.

Заступник голови районної
державної адміністрації Т. М. Ющенко


ГОРНОСТАЇВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
СЕЛИЩНОГО ГОЛОВИ

28.01.2016№ 8

Про перейменування
вулиць смт. Горностаївка

На виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», на підставі протоколу засідання комісії з питань перегляду топонімічних назв вулиць, скверів, споруд, тощо, розташованих на території населених пунктів селищної ради від 28.01.2016 року № 3, керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 6 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», Положенням про найменування та перейменування вулиць, провулків, площ, парків, скверів, споруд, тощо, розташованих на території населених пунктів селищної ради та присвоєння їм імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженим рішенням ХХХХУІІІ сесії Горностаївської селищної ради УІ скликання від 27.07.2015 року № 970 :

1. Перейменувати вулиці селища Горностаївка :

- Леніна – на Покровську;

- Комсомольську – на Квіткову;

- Піонерську – на Затишну;

- Радянської Армії – на Козацьку;

- Радянську – на Українську;

- Жовтневу – на Осінню.

2. Доручити секретарю ради Зіняк Л.І. підготувати повідомлення про прийняття даного розпорядження в районну газету «Сільські новини» та розмістити його на веб-сайті Горностаївської районної державної адміністрації.

3. Розпорядження набирає чинності з дня його оприлюднення.

4. Контроль за виконанням розпорядження залишаю за собою.

Селищний голова Д.В.Ляхно


Щодо виконання вимог Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалітичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” органами місцевого самоврядування


Скільки коштує перейменування вулиць?

У зв’язку з набуттям чинності Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» ряд вулиць та навіть сіл змінять назву. Чи потрібно, у зв’язку зі змінами адреси, змінювати установчі документи підприємств та організацій, змінювати місце реєстрації, а також оформлювати нові документи на право власності на земельні ділянки та будинки? Скільки це буде коштувати? Приймаючи вказаний закон, Верховна Рада внесла також зміни у Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Зокрема, змін зазнала частина друга статті 10, яку виклали в такій редакції: «Адміністративний збір не справляється за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів: юридичних осіб, пов’язаних із прийняттям Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», а також зміни місцезнаходження юридичної особи, місця проживання фізичної особи у зв’язку із зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів». Що стосується переоформлення документів на право власності на земельні ділянки та будинки, то вони залишаються чинними, а зміна назви вулиці буде вноситися в подальшому при їх купівлі-продажу та зміні власника. Пошта буде доставлятися без перешкод при вказуванні старої назви.

Отже, виходячи з даного закону, перейменування вулиць не буде коштувати нічого, окрім витрат на зміну таблички з новою назвою вулиці.

 


«Декомунізація: питання та відповіді»

Питання: Що робити, якщо нас переіменували?

Відповідь: Насправді, від того, що десь рішенням місцевої ради змінили назву вашої вулиці чи назву вашого міста, чи району зовсім не означає, що на наступний день всі документи, які є у вас на руках, як в казці про Попелюшку перетворюються на гарбуз незрозумілого походження. Насправді документи залишаються чинними. Безстроково. Зміна назви вулиці, міста ніяким чином не впливає на чинність документів. Навіть коли в в середині 90-их перейменовували багату кількість вулиць в містах, то багато мешканців досі живуть з документами, в яких зазначена стара адреса. Єдиний випадок, коли людям треба буде їх міняти – це якщо хтось захоче цю частку квартирі чи будинок подарувати, продати, залишити в спадщину. Тоді в нових документах буде написана нова назва об’єкту. Навіть якби назва вулиці і не змінювалась, то людина, яка оформлює цей правочин, все рівно мала б піти до нотаріуса, мала б заплатити за його послуги і відповідний державний збір ( державне мито і внесок, передбачений законом). Зміна назви вулиці на розмір цих платежів жодним чином не впливає.

Питання: Що робити юридичним особам із зміною юридичної адреси?

Відповідь: За зміну назв вулиць чи населених пунктів в установчих документах повинні платити лише юридичні особи – 51 гривню. Але за новим законодавством ця процедура стає безкоштовною.

Питання: Що робити з пропискою і скільки це коштуватиме нам?

Відповідь: Звичайно, це черговий міф. Це питання неодноразово підіймається у засобах масової інформації. Навіть якщо брати Інститут прописки (по -новому Інститут реєстрації), то навіть за те, що в органах міграційної служби вам поставлять штамп в паспорті з новою назвою вулиці, ви заплатите 0.85 грн. Це сума, яка встановлена Декретом про державне мито. Людина не зобов’язана на наступний день після прийняття рішення про перейменування бігти й займати чергу в паспортному столі і ставити новий штамп в паспорті. Це можна зробити по мірі потреби. Навіть перед проведенням виборів восени досить часто теж постає питання, чи вплине зміна назви вулиці на те, чи зможе людина нормально проголосувати. Насправді, ще під час минулорічних виборів Президента України, які відбувалися одночасно з деякими місцевими виборами ЦВК прийняла рішення, що зміна назви вулиці, у зв’язку з тим, що в реєстрі фігуруватиме нова назва, а в паспорті буде стара назва, жодним чином не перешкоджатиме прийти виборцю на дільницю і проголосувати. Очевидно, що виборча кампанія ще не почалася у нас, але я більш, ніж впевнений, що ЦВК продублює цю норму попереднього роз’яснення. І не виникне ніяких питань стосовно того, що людина зі старою назвою своєї вулиці в паспорті зможе спокійно прийти і проголосувати.

 

Питання: Ухвалені закони скасовують свято 9 травня та вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни?

Відповідь: 9 травня залишається державним святом і вихідним днем. Додатково запроваджено День пам’яті та примирення, який відзначатиметься 8 травня. У цей день ушановуватимуть усіх жертв Другої Світової війни в Україні. Ухвалені закони проголошують шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у ІІ Світовій війні, до ветеранів війни, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму. Ветеранами війни за українським законодавством визнаються, у тому числі, і воїни Червоної армії, які воювали проти нацизму. Пам’ятники, що вшановують учасників і жертв війни, мають бути впорядковані та збережені, а обмеження публічного використання радянської символіки не поширюється на пам’ятники та надгробки.

 

Питання: Що відбуватиметься, якщо протягом 6 місяців місцева рада не виконає вимог закону і не демонтує комуністичні монументи чи не перейменує вулиці?

Відповідь: У такому разі обов’язок прийняти такі рішення покладається персонально на сільського, селищного, міського голову. Йому дається на це 3 місяці.

Якщо ж і голова займається саботажем, право очистити населений пункт від символів комунізму передається голові обласної державної адміністрації. Голова ОДА має завершити декомунізацію в області за три місяці, а методичну допомогу йому надасть Український інститут національної пам’яті.

Якщо ж закон не виконає і керівник області, то це має протягом трьох місяців зробити Кабінет Міністрів. Знову ж таки, з урахуванням рекомендації інституту національної пам’яті, науковців та громадськості.

 

Питання: Що чекає на порушників?

Відповідь: Діяльність підприємств, установ та організацій, які у встановлений термін не приведуть свої назви, документи, символіку у відповідність з законом, буде припинено в судовому порядку за поданням органів юстиції.

Це стосується і громадських організацій та політичних партій, а також медіа, які займатимуться пропагандою тоталітарних режимів.

Компартія, якщо тільки не вона не змінить назву, символіку і програмні документи, буде також заборонена, як і інші партії комуністичного спрямування.

Після прийняття в порядку, встановленому урядом, рішення, що партія пропагує комуністичний чи нацистський режим або їх символіку, така партія не зможе висувати кандидатів на виборах президента, народних депутатів чи органів місцевого самоврядування.

Люди, які будуть виготовляти чи поширювати комуністичну або нацистську символіку або пропагувати комуністичний чи нацистський режим, притягатимуться до кримінальної відповідальності. Для цього прийнято нову редакцію статті Стаття 4361 Кримінального Кодексу.

Таких пропагандистів можуть засудити до п’яти років, а якщо злочин учинять повторно або представники влади чи організована група – до десяти років позбавлення волі.